Благодійна акція "Подаруй книжку захиснику України" у Волицькій громаді
Волицька сільська рада просить долучитись до благодійної акції "Подаруй книжку захиснику України", якщо у Вас є бажання долучитись до цієї благодійної акції, але немає можливості відвести Вашу літературу до Житомира, ви можете передати книги до Волицької сільської ради або до найближчого старостинського округу, а ми їх передамо координаторам проекта.
Деталі благодійної акції розповів координатор акції Віктор Доброльожа.
За його словами, до цієї громадської ініціативи долучаються небайдужі громадяни.
"Частину книг вже надіслали нашим захисникам і захисницям, які перебувають на лікуванні та реабілітації після поранення або після хвороби в цивільних медзакладах або військових шпиталях. В нашій команді працюють бібліотечні працівники мережі "ЛІТтера" і військовий капелан. Ми підбираємо книжки з розумінням того, хто їх читатиме. Мова йде про сучасну або класичну якісну як ззовні, так і зсередини книгу, але яка не буде додатковим тригером для воїна", — пояснив координатор акції.
У листопаді 2023 року Віктор Доброльожа привіз книжки в лікарню, де лікують військових, і помітив, що там немає бібліотеки. Ось чому і вирішив організувати благодійну акцію і долучити до неї громадськість.
"Зрозумів, що сьогодні наших воїнів забезпечують ліками, доглядом, медикаментами. Але є таке поняття як духовна їжа, як лікування душі. І зрозумів, що в цій лікарні немає жодної книжки", — сказав волонтер.
До лікарні Віктор Доброльожа у листопаді завіз 30 книжок із власної бібліотеки та куплених за власні гроші. 15 грудня чоловік відвідав військовий шпиталь і завіз туди щонайменше 46 книжок.
"Підтримати військо можна у різний спосіб. І це не означає, що книжки мають замінити зброю. Але ми повинні пам'ятати, що перемагає не зброя, а люди, які користуються цією зброєю. І тому військові мають бути вмотивовані, зокрема, і ті, які зараз у війську, і ті, які зараз у лікарні чи військовому шпиталі. Тому акція безтермінова, без дедлайнів, без піару. Вона спрямована на підтримку наших воїнів", — наголосив Віктор Доброльожа.
Не всі книжки, які приносять люди, передають військовим, розповідає Віктор Доброльожа. Спершу він їх переглядає, визначає їхній стан і вирішує, чи варто їх надсилати захисникам. Книжки, які не пройшли сортування, планують обмінювати на інші, говорить волонтер.
"Принесли чудову книжку, яку я погортав, і ми з дружиною вирішили не передавати її у шпиталь. Умовно вона називається "Хроніка Іловайської трагедії". Я думаю, що додаткових тригерів непотрібно. Тобто будь-який жанр, крім нудного. Це може бути фентезі, може бути сучасна книжка закордонного автора або українського, як, наприклад, Василь Шкляр. Тобто різні жанри, але ці книжки повинні сприяти одужанню", — зауважив координатор акції і наголосив, що не приймають книжки російською мовою.
Фото: Віктор Доброльожа
Віталій Соляр перерахував гроші на книжки для поранених військових волонтерам. Чоловік розповів, що побачив повідомлення про благодійну акцію "Подаруй книжку захиснику України" у робочому чаті і вирішив допомогти військовослужбовцям.
"Хлопці сидять. Їм же теж треба, щоб якась розрада була. У мене брат служить, у мене багато знайомих служать. Багато воюють, багато поранених є, серед знайомих також. Я сам у свій час не служив, але в аварію потрапив і лежав по шпиталях. Я знаю, що таке лежати і думати про щось, не знати про що. А так читання відволікає", — сказав Віталій Соляр.
Самостійно привезти книжки з Любара Віталій не зміг.
"Віталій Соляр перерахував нам тисячу гривень, тому що не міг приїхати до Житомира, аби привезти книжки. На цю тисячу ми купили сучасну літературу. І вже від імені родини Віталія ми їх підписали", — розповів ініціатор акції.
За його словами, серед військових є попит на "Кобзаря", Владзьо "Від нервів", Сергія Жадана, твори Івана Франка і Лесі Українки.
"Брати Капранови надали багато примірників різних книжок власного авторства з підписами. Авторський підпис — це завжди сприймається як адресна передача книги. Люди часто приходять з вулиці і приносять книги, а я завжди прошу їх ці книжки підписати. Підписана книга набуває зовсім іншого значення. Ці побажання дуже надихають військових", — сказав Віктор Доброльожа.
Книжки можна принести у будь-яку найближчу бібліотеку "ЛІТера", нотаріальну контору чи до Свято-Михайлівського кафедрального собору.