#БЕЗБАР'ЄРНІСТЬ: 5 ТРАВНЯ — МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗА ПРАВА ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ

  • 19

5 травня — Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю

У світі понад 1,3 млрд людей з інвалідністю, в Україні після початку повномасштабного вторгнення — понад 3 мільйони.

Україна бʼється та змінюється — ми стаємо сильнішими та водночас, переосмислюємо, що таке повага і підтримка для кожного, хто цього потребує.

Ми формуємо суспільство без бар’єрів, де справжня інклюзія починається з рівних можливостей — у навчанні, працевлаштуванні, в повсякденному житті. Де люди з інвалідністю можуть розраховувати на підтримку держави на всіх етапах — від відновлення здоров'я до повернення до активного життя.

На цьому шляху Мінсоцполітики реалізує низку програм та послуг для людей з інвалідністю:

Соціальні послуги: раннє втручання, денний догляд для дітей з інвалідністю, супровід під час інклюзивного навчання, підтримка батьків дітей з інвалідністю, підтримане проживання, реабілітація та інші. Більше: https://bit.ly/4d5jDRt

Засоби реабілітації: відкрито прозорий ринок допоміжних засобів реабілітації. Наразі держава безоплатно забезпечує понад 100 видів ДЗР. Перелік та інструкції — на платформі protez.msp.gov.ua

Цифровізація процесів: на Соціальному порталі Мінсоцполітики soc.gov.ua можна подати онлайн-заяву на отримання соціальних послуг та засобів реабілітації.

Також функціонує оновлений Електронний кабінет особи з інвалідністю: в е-кабінеті (ek-cbi.msp.gov.ua) можна подати заяву про забезпечення засобом реабілітації (виплату компенсації) або його заміну, якщо є така потреба. Крім того, сервіс дозволяє подати заявку на ремонт засобу реабілітації, а також оновити раніше подані документи.

Рівні можливості працевлаштування: з 1 січня 2026 року набирає чинності ухвалений закон, що відповідає стандартам ЄС — сприяє створенню безбар’єрного середовища та спрощує працевлаштування людей з інвалідністю.

Наближення до європейських стандартів: ухвалено Національну стратегію деінституціалізації догляду за повнолітніми особами з інвалідністю та особами старшого віку.

Щоб створити дійсно доступний простір для кожного, Урядом затверджено Національну стратегію із створення безбар’єрного простору до 2030 року, ініційовану першою леді Олена Зеленська, та План заходів на 2025-2026 роки з її реалізації.