Про діяльність Упоноваженого Верховної Ради України з прав людини під час воєнного стану

Відповідно до Конституції України та Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» (далі - Закон) мною, як Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини (далі - Уповноважений), здійснюеться парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини та громадянина, метою якого є, серед іншого, запобігання порушенням прав або сприяння їх поновленню.

Важливим аспектом забезпечення додержання прав і свобод людини та громадянина в умовах збройної агресії є координація зусиль відповідних органів державної влади та налагодження співробітництва між інституціями держави, які опікуються питаннями захисту прав людини та реагування на гуманітарні виклики в умовах війни.

Ретельно слідкуючи за дотриманням прав людини і громадянина та невідкладно реагуючи на випадки порушення норм національного та міжнародного права, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини готовий до налагодження відповідної взаємодії з органами державної влади, національної безпеки та правоохоронними органами задля перемоги нашої держави, безумовною складовою якої є реалізація конституційних прав громадян України.

Враховуючи зазначене вище, інформую, що працівники Секретаріату Уповноваженого мають повноваження у разі виявлення порушень прав громадян здійснювати виїзди, зокрема на місця скоення злочинів, катувань, місць незаконних утримань тощо.

При цьому, співробітники офісу Уповноваженого мають можливість надавати методичні та практичні рекомендації, зокрема юридичного та процедурного характеру, доводити «дорожню карту» порядку дій постраждалим цивільним особам, військовим, поліцейським, особам рядового і начальницького складу та іншим категоріям осіб, права яких порушені у ході збройної агресії, з метою їх поновлення. При цьому повідомляю, що отримана в ході спільної роботи інформація про виявлені факти порушення прав громадян з боку держави-агресора, у межах повноважень, визначених Законом, узагальнюватиметься для подальшого доведення цих відомостей до відповідних міжнароднин інституцій з метою формування доказової бази для притягнення до відповідальності конкретних осіб або організацій країни-окупанта.

Керуючись статтею 101 Конституції України, статтями 13, 22 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», з метою налагодження відповідної взаемодії виходжу з пропозиціею щодо організації спільної роботи в інтересах громадян України та прискорення процесу поновлення їх прав у Вашому регіоні. Контактними особами Секретаріату Уповноваженого, визначеними для організації спільної роботи, є:

Представник Уповноваженого з прав людини в системі органів сектору безпеки і оборони, член Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими КОНОНЕНКО Олександр Валентинович (kononenkoov@ombudsman.gov.ua), телефон (044) 298-70-60, (050) 266-35-17;

Директор Департаменту моніторингу додержання прав в секторі оборони та прав ветеранів і військовослужбовців, полоненин та членів їх родин Секретаріату Уповноваженого КОВБАСА Юрій Минайлович (kovbasa@ombudsman.gov.ua, телефон (093) 278-96-59).

У порядку інформування, повідомляємо, що з метою розбудови спроможностей Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та забезпечення можливості допомагати особам, які щоденно стикаються з негативним впливом збройної агресії РФ проти України, у Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини створено Департамент моніторингу додержання прав громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України (далі — Департамент).

Основною метою діяльності Департаменту е поновлення порушенин прав таких категорій громадян:

• внутрішньо переміщенин осіб та громадян, які постраждали внаслідок тимчасової окупації та збройної агресії проти України;
  • громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України;
  • примусово депортованих осіб та переміщених за межі території України;
  • громадян на тимчасово окупованих територіях.

Роботу Департаменту координуе Представник Уповноваженого Верховної Ради України з захисту осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України Алтуніна Ольга Миколаївна (044-298-70-35; altuninaom@ombudsman.gov.ua).

Керівник Департаменту Калупаха Ірина Миколаївна (044-298-70-68; kalupakha@ombudsman.gov.ua).

Готові до співпраці заради додержання конституційнин прав і свобод людини і громадянина.