Про затвердження Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в

  • 816

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

 

 

 

 

 

 

 

 

Роз’яснення щодо дії постанови Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 р. № 333 “Про затвердження Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг”

  1. Хто може отримувати компенсацію?

Компенсацію можуть отримувати фізичні особи власники жилих приміщень. Компенсація суб’єктам господарської діяльності не надається.

За наявності нотаріально посвідченої довіреності від власника жилого приміщень на розпорядження нерухомим майном, розміщення та відповідну компенсацію може отримувати довірена особа.

(Наприклад, власники поїхали до іншої країни, проте залишили нотаріальну посвідчену довіреність, у такому випадку розміщення і виплати можна здійснювати на підставі такої довіреності.)

У разі, якщо власником жилого приміщення є ВПО, і ця особа безоплатно надає належне йому жиле приміщення для розміщення інших ВПО, то така особа може отримувати  компенсацію.

(Наприклад, особа з Києва після 24 лютого знайшла прихисток в Івано-Франківську, а потім прихистила в своїй квартирі в Києві ВПО з Харкова, то вона має право на компенсацію за ВПО розміщених у Києві)

Право власності на майно може підтверджуватися:

договорами, на підставі, яких набувається право власності (купівлі-продажу, дарування, міни);

свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;

свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією;

свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом чи консульською установою України;

свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України;

судове рішення, що набрало законної сили, щодо набуття права власності на нерухоме майно;

інші документи, що відповідно до законодавства підтверджують набуття права власності на нерухоме майно.

У разі, якщо жиле приміщення є спільною сумісною співвласників, компенсацію може отримувати один із співвласників за згодою іншого.

На час дії воєнного стану обмежуються конституційні права людей, у тому числі щодо обробки персональних даних. Проте за можливості, при подачі заяв про розміщення людей і на виплату компенсації власникам жила надавати згоду на обробку персональних даних, заповнивши стандартну форму.

 

2. Який механізм отримання виплат? 

Для отримання компенсації власнику житла не обов’язково вносити інформацію до веб-ресурсу “Прихисток”. У такому випадку інформацію про наявне для розміщення житло можна надати виконавчому комітету сільської, селищної міської ради.

(Наприклад, якщо власниця житла маєте можливість прихистити ВПО, але не можете самостійно внести своє житло на веб-ресурс Прихисток (не вміє, не знає як), то вона може звернутись до виконкому вашої громади, щоб це зробили вони.)

У разі розміщення внутрішньо переміщених осіб власник житла обов’язково звертається із заявою до виконавчого комітету сільської селищної міської ради, де зазначає відомості про дату поселення, дані людей та адресу жилого приміщення, до якої додаються копії документів, що посвідчують особу розміщених осіб.

Щомісяця власник обов’язково подає заяву згідно додатку 1 до ПКМУ «Про затвердження Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 19 березня 2022 р. № 333до виконавчого комітету сільської, селищної міської ради.

Виплата компенсації здійснюється лише за наявності обох заяв. Одночасно з подачею заяви власник надає згоду на обробку персональних даних.

Пам’ятайте, що для отримання компенсації необхідно обов’язково подати заяву при заселенні ВПО і щомісяця подавати заяву на виплату.

 

3.  З якого моменту виплачується компенсація?

Компенсація виплачується з дня розміщення внутрішньо переміщеної особи і лише після того, як розміщені особи отримують статус внутрішньо переміщених осіб.

Нарахування компенсації можуть здійснюватися з 22 березня 2022 року - дня введення в дію постанови КМУ «Про затвердження Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 19 березня 2022 р. № 333.

Наприклад, якщо власники житла прихистили ВПО 15 березня, подали заяву про розміщення 25 березня, то отримати компенсацію у березні можна лише за період з 24 по 31 березня.  Або, якщо переселенців розмітили 25 березня, а вони отримали довідку ВПО 28 березня, то компенсація буде здійснюватися з 28 березня.

 

4. З яких джерел здійснюються виплати компенсацій?

Компенсація здійснюється за рахунок коштів з державного та місцевих бюджетів  (зокрема  резервного  фонду  бюджету),  коштів  підприємств, установ  та  організацій  незалежно  від  форми  власності  і  господарювання, іноземних  держав  та  міжнародних  організацій  у  вигляді благодійної, гуманітарної  та  матеріальної  допомоги,  а  також  добровільних пожертвувань  фізичних  і  юридичних  осіб,  благодійних  організацій  та громадських об’єднань, інших не заборонених законодавством джерел.

Наприклад, якщо гроші для компенсацій можуть накопичуватись і виплачуватись не тільки за рахунок державного, але і з інших джерел.

 

5. Який структурний підрозділ ОВА (ОМС) повинен адмініструвати виконання постанови?

Питання організації роботи ОМС та ОВА, не є предметом регулювання цієї постанови і врегульовуються відповідним законодавством. При цьому перелік вимог до заявників визначений в постанові є вичерпним.

Наприклад, за Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» у ОМС (в т.ч. виконавчих комітетів) є власні і делеговані повноваження. 

 

6. Як співвідносяться виплата цієї компенсації з іншими виплатами ВПО?

Компенсацію витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбачену постановою КМУ «Про затвердження Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 19 березня 2022 р. № 333, отримує власник житла. Ця допомога ніяк не впливає виплати, які отримують роботодавці за працевлаштування ВПО.

Якщо ВПО отримують щомісячну адресну допомогу на проживання згідно постанови КМУ від 20.03. 2022 року №332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам", то власники житла, які безоплатно розмістили у себе таких можуть отримувати виплату передбачену постановою КМУ «Про затвердження Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 19 березня 2022 р. № 333.

 

Питання, які відносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 р. № 261 “Про затвердження Порядку та умов надання компенсації місцевим бюджетам на оплату комунальних послуг, що надаються під час розміщення тимчасово переміщених осіб, у період воєнного стану” 

  1. Чи може отримати компенсацію за комунальні послуги приватна установа - юридична особа за ВПО?

Так, якщо це заклад освіти приватної форми власності, у якому в умовах воєнного стану на безоплатній основі розміщені тимчасово переміщені особи. Передбачено п.1 внесених змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 р. № 261 «Про затвердження Порядку та умов надання компенсації місцевим бюджетам на оплату комунальних послуг, що надаються під час розміщення тимчасово переміщених осіб, у період воєнного стану» (зі змінами від 29 березня 2022 р. № 388):

https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-postanovi-kabinetu-ministriv-ukrayini-vid-11-bereznya-2022-r-261-388

 

2.    Доброго дня! Новогалещинська селищна територіальна громада, № тел. 0665986878. Поясніть будь - ласка чи є механізм відшкодування коштів за комунальні послуги, за безкоштовне проживання переселенців у гуртожитку для внутрішньо переміщених осіб, який рахується на балансі Новогалещинської селищної ради, та переданий в оперативне управління Комунальному підприємству "Новогалещинське житлово - комунальне підприємство".

Комунальним підприємствам відшкодування не здійснюються. Питання передбачене п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 р. № 261 «Про затвердження Порядку та умов надання компенсації місцевим бюджетам на оплату комунальних послуг, що надаються під час розміщення тимчасово переміщених осіб, у період воєнного стану» (зі змінами від 29 березня 2022 р. № 388)

 

3.  Хто саме буде виплачувати компенсацію на розрахункові рахунки?

Відшкодування здійснюватимуться з Резервного фонду державного бюджету. Питання передбачене п.2 та п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 р. № 261 «Про затвердження Порядку та умов надання компенсації місцевим бюджетам на оплату комунальних послуг, що надаються під час розміщення тимчасово переміщених осіб, у період воєнного стану» (зі змінами від 29 березня 2022 р. № 388).

 

 

4.   Це принципово - відшкодування саме КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ чи житлові послуги (управління будинком у гуртожитку) можуть теж подаватися для компенсації?

Виключний перелік комунальних послуг встановлено п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 р. № 261 «Про затвердження Порядку та умов надання компенсації місцевим бюджетам на оплату комунальних послуг, що надаються під час розміщення тимчасово переміщених осіб, у період воєнного стану» (зі змінами від 29 березня 2022 р. № 388)

 

5.    Коли будуть внесені зміни у постанову №261 у частині закладів профтехосвіти та перерахування коштів місцевим бюджетам у вигляді додаткової дотації ?

Внесені постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2022 р. № 388 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 р. № 261»

https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-postanovi-kabinetu-ministriv-ukrayini-vid-11-bereznya-2022-r-261-388

 

6.     Якщо переселенці проживають у відділенні територіального центру, яким чином розраховувати частку витрат в загальній сумі, чи можливо розраховувати в межах санітарних норм витрати комунальних послуг.

Розрахунки здійснити відповідно до показників лічильника, в разі його відсутності за затвердженими нормами або згідно тарифів на комунальні послуги встановлені для суб’єктів у яких відсутні прилади обліку. Отриманий розрахунок має бути узгоджений підприємством що надало відповідну комунальну послугу у звітному місяці та затвердити актом, складеним внутрішньою спеціально створеною комісією, що включає представника ОМС. Примірник такого акту подається разом з копією платіжного доручення.

 

7.      Який документ пред'явити за використання вугілля, дров, торфобрикету, якщо це індивідуальні котельні на компенсацію видатків для комунальних закладів? Чи зробити розрахунок? 0967868570 Дмитро Рівненська сільська рада.

Документи підтверджуючі придбання твердого палива  (договір, акт-прийому передачі, платіжне доручення) + примірник акту, складений внутрішньою спеціально створеною комісією з залученням представника ОМС, в якому підтверджується, що саме такий обсяг твердого палива був використаний в місячний період перебування ВПО, що передує звітному. Орієнтовний зразок акту :

Фото без опису

8.   Як обласна військова адміністрація має верифікувати інформацію щодо розміщення ВПО в тому чи іншому закладі, особливо коли такі ВПО зупиняються там на 2-5 днів, тобто транзитом?

 

Перевірка фактичного перебування ВПО може здійснюватись вибірково обласною військовою адміністрацією. Документальне підтвердження такого перебування надається ОМС до ОВА.

 

9.   Як сплачувати за комунальні послуги, якщо у гуртожитку не має індивідуальних лічильників води, електроенергії та договорів на оплату теплопостачання?

 

Розрахунки здійснити відповідно до показників лічильника, в разі його відсутності за затвердженими нормами або згідно тарифів на комунальні послуги встановлені для суб’єктів у яких відсутні прилади обліку. Отриманий розрахунок має бути узгоджений підприємством що надало відповідну комунальну послугу у звітному місяці та затвердити актом, складеним внутрішньою спеціально створеною комісією, що включає представника ОМС. Примірник такого акту подається разом з копією платіжного доручення.

 

10.   Як визначити з 01.03.22 р. обсяг спожитої теплоенергії, коли проплата здійснюється бюджетною установою з 21.02.22 по 21.03.22 року? (окремо показники лічильника на 01.03.22р. не знімалися) 0933845064

 

Порядок визначає початковий період послуг які підлягають компенсації з 01.03.2022 та розраховується за календарний місяць. Необхідно здійснити пропорційний розрахунок за календарний місяць та надати разом з копією платіжного доручення примірник акту, складений внутрішньою спеціально створеною комісією з залученням представника ОМС та узгодити його з підприємством, що надає відповідну комунальну послугу. В такому акті має бути підтверджено обсяг комунальної послуги використаний в місячний період перебування ВПО, що передує звітному а також вартість цієї послуги. Орієнтовний зразок акту :

Фото без опису

11.    Чи потрібний якийсь нормативний документ від органів місцевого самоврядування в якому зафіксовані комунальні заклади які приймають ВПО?

 

Прямої зобов’язуючої норми постанова не містить, однак в рамках виконання доручення Прем’єр міністра України щодо моніторингу її виконання – вести в ОМС реєстр таких закладів є необхідним.

 

12.     Чи можете надати більш детальне роз'яснення по відшкодуванню вугілля? Новоукраїнська ТГ Кіровоградська область.

 

Документи підтверджуючі придбання твердого палива (договір, акт-прийому передачі, платіжне доручення) + примірник акту, складений внутрішньою спеціально створеною комісією з залученням представника ОМС, в якому підтверджується, що обсяг твердого палива був використаний в місячний період перебування ВПО, що передує звітному. До акту необхідно додати копії платіжних доручень, що підтверджують сплату за куплений обсяг твердого палива. Орієнтовний зразок акту:

Фото без опису

13.    Чи можуть отримати компенсацію за комунальні послуги релігійні організації які надають прихисток?

 

Ні. Постанова не поширюється на такі заклади.

 

14.      Якщо накладна на закупівлю дров для закладу, який приймає ВПО включає в себе багато інших закладів, як розраховувати відшкодування?

 

Постанова спрямована на відшкодування фактично спожитих та оплачених послуг.

Документи підтверджуючі придбання твердого палива (договір, акт-прийому передачі, платіжне доручення) + примірник акту, складений внутрішньою спеціально створеною комісією з залученням представника ОМС, в якому підтверджується, що обсяг твердого палива був використаний в місячний період перебування ВПО, що передує звітному. До акту необхідно додати копії платіжних доручень, що підтверджують сплату за куплений обсяг твердого палива. Орієнтовний зразок акту:

 

 

15.    Компенсація енергоносіїв ком.підпр. та закладам освіти. Заява на отримання компенсації по Пост №261 подається один раз чи можна декілька раз по потребі (після оплати)?

Зазначене питання чітко визначене п.3 змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 р. № 261 «Про затвердження Порядку та умов надання компенсації місцевим бюджетам на оплату комунальних послуг, що надаються під час розміщення тимчасово переміщених осіб, у період воєнного стану» внесеними постановою КМУ  від 29 березня 2022 р. № 388).

 

16.     Чи є механізм компенсації релігійним громадам які приймають ВПО?

Ні.

 

17.     Нововолинська ТГ Чи потрібний якийсь нормативний документ від органів місцевого самоврядування в якому зафіксовані комунальні заклади які приймають ВПО?

Рішенням, або повідомленням ОМС про те що відповідний заклад зарезервовано для розміщення  ВПО та він фактично приймає ВПО у звітному місяці.

 

18.     Чи може отримати компенсацію, якщо житлове приміщення належить юридичній особі?

 

Питання не є предметом даної постанови.

 

19.      Нововолинська ТГ Чи потрібний якийсь нормативний документ від органів місцевого самоврядування в якому зафіксовані комунальні заклади які приймають ВПО, для отримання компенсації згідно Постанови КМУ від 11 березня 2022 р. № 261?

 

Рішенням, або повідомленням ОМС про те що відповідний заклад зарезервовано для розміщення  ВПО та він фактично приймає ВПО у звітному місяці.

 

20.     Чи відшкодовуються за комунальні послуги релігійним організаціям які прихистили ВПО?

 

Ні

 

21.     Нововолинська ТГ. Чи потрібний якийсь нормативний документ від органів місцевого самоврядування в якому зафіксовані комунальні заклади які приймають ВПО, для отримання компенсації згідно Постанови КМУ від 11 березня 2022 р. № 261?

 

Рішенням, або повідомленням ОМС про те що відповідний заклад зарезервовано для розміщення  ВПО та він фактично приймає ВПО у звітному місяці.

 

22.     Миколаївська міська рада. Питання по Постанові 261. Чи входять витрати на житлові послуги до виплат за розміщення ВПО?

 

Виключний перелік комунальних послуг передбачено п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 р. № 261 «Про затвердження Порядку та умов надання компенсації місцевим бюджетам на оплату комунальних послуг, що надаються під час розміщення тимчасово переміщених осіб, у період воєнного стану» (зі змінами від 29 березня 2022 р. № 388)

 

23.     До постанови 261, оплату за спожиті енергоносії проведено в березні, щоб не реєструвати заборгованості, коли можна подавати заявку на відшкодування?

 

Відшкодування відбувається за фактично спожиті послуги за календарний місяць починаючи з 01.03.2022. Терміни подання заявок передбачені п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2022 р. № 388 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 р. № 261»

https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-postanovi-kabinetu-ministriv-ukrayini-vid-11-bereznya-2022-r-261-388

 

24.     Питання: Чи мають право на відшкодування комунальних послуг заклади освіти, якщо вони (дитячі садочки, школи) приймали ВПО транзитом протягом усього березня, тобто люди приїжджали та ночували, жили від 1 до 5, або 10 днів, а далі їхали на захід України, або закордон. Усі ВПО реєструвались у відділі соціального захисту громади, оперативні дані передавались в область у вигляді таблиці.

Так, якщо такий заклад відповідає визначенням наведеним у п.1 Порядку затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 р. № 261 «Про затвердження Порядку та умов надання компенсації місцевим бюджетам на оплату комунальних послуг, що надаються під час розміщення тимчасово переміщених осіб, у період воєнного стану» (зі змінами від 29 березня 2022 р. № 388):