ВЕЛИКА РЕСТАВРАЦІЯ: В УКРАЇНІ ВПЕРШЕ ЗА ЧАСІВ НЕЗАЛЕЖНОСТІ КОМПЛЕКСНО ПІДІЙШЛИ ДО ПОРЯТУНКУ КУЛЬТУРНИХ ПАМ’ЯТОК

  • 625

Фото без опису

Велика Реставрація – флагманський проєкт Міністерства культури та інформаційної політики. МКІП запровадив вперше в історії незалежної України комплексний підхід до порятунку культурних пам’яток. Йдеться про реставрацію, протиаварійні роботи та відновлення об’єктів по всій території країни.

Старт програми був непростим. Як це прийнято, одразу знайшлися прихильники «зради», які вдень і вночі невтомно критикували проєкт. Нагадаю, це ті ж самі люди, що спочатку шукали зраду у «Великому будівництві». Не знайшли… Робота пішла і Велика реставрація почала завойовувати довіру і знаходити прихильників: у 2021-му до програми відібрали 57 проєктів для реалізації та виділили на них кошти. Із них 31 об`єкт державної форми власності, а 26 – об’єкти комунальної форми власності. Серед них такі знакові об’єкти, як Одеська філармонія, Національний художній музей та Консерваторія Чайковського у Києві, Костел у Підгірцях, відновлення комплексу на Хортиці, Хотинська фортеця”, – зазначив Олександр Ткаченко, Міністр культури та інформаційної політики.

У 2021-му на Велику Реставрацію було профінансовано 711,1 млн грн. З них:

  • 435,7 млн грн – на об’єкти державної форми власності;
  • 275,4 млн грн – на об’єкти комунальної форми власності.

Наразі зріз по ремонтуконсерваціїреставрації державних об’єктів на 2021 рік виглядає так:

  • 100 % готовність об’єктів – 40% (13 проєктів) – завершено.
  • 99-80% готовність об’єктів – 13% (4 проєкти) – роботи буде завершено у першому кварталі 2022 року.
  • 79-60% готовність об’єктів – 10% (3 проєкти) – завершення протягом 2022.
  • 59-40% готовність об’єктів – 18% (6 проєктів) – завершення протягом 2022.
  • 10-39% готовність об’єктів – 21% (7 проєктів) – завершення протягом 2022.

Можливість включати до Програми комунальні об’єкти відкрилася нещодавно. У кожного з відібраних 26 об’єктів є план реалізації, заплановані заходи на цей рік по більшості об’єктів – завершені. Деякі об’єкти мають певні складнощі, пов’язані зі специфікою робіт, а також непростими та довготривалими тендерними процедурами. Важлива і спроможність керівників закладів і керівників областей організувати процес.

Впродовж найближчих 3 років до Програми будуть долучені іще близько 150 об’єктів. На 100 з них роботи почнуться вже у 2022 році. Крім того, будуть продовжені роботи на тих об’єктах, що розпочалися у 2021 році. На це в бюджеті заплановано 3 млрд грн на Велику реставрацію.

Така кількість відреставрованих об’єктів по всій Україні дасть нове життя регіонам, де вони знаходяться. Це налагодження інфраструктури, туристичних потоків, нові робочі місця та збереження нашої історії.